Tävlingar 2017

 Bild från tidigare årFoto : G Back

Nu börjar skidtävlingarna igen.

Skidtävlingarna är i år måndagskvällar.

Därefter har följande tävlingar planerats:

(Klicka "Läs mer" här nedanför)

 

 Datum  Tävling               Plats      Stil        Funktionärer & Kök  Januari    23.1  Klubbtävling          Högåsen    Fri         Jan G, Mikael Y / Maria E    30.1  Klubbtävling          Högåsen    Klassisk    Jan-Erik W, Kjell-Johan E / Carina S    Februari    01.2  Distriktstävling      Högåsen    Klassisk       06.2  Klubbtävling          Högåsen    Fri         Bennet E, Kenneth F / Ann-Mari S    13.2  Klubbtävling          Högåsen    Fri         Jim S, Bengt S / Susanna Å    20.2  Klubbtävling          Högåsen    Fri         Johan S, Kim A / Maria S    27.2  KT Masstart           Högåsen    Fri         Kristian Å, Leif S / Ann-Christin S    Mars    06.3  Klubbtävling          Högåsen    Fri         Jan-Erik W, Kjell-Johan E / Sofia A    13.3  Klubbmästerskap       Högåsen    Fri         Jan G, Mikael Y / Linda G    20.3  Klubbtävling          Vargberget Fri         Johan S, Kim A / Egen dricka!    27.3  Föräldra-barn stafett Högåsen    Klassisk    Jim S, Bengt S / Lena N

Samtliga tävlingar börjar kl.19.00 om inte annat anges.

Deltagarna ska vara på plats 18:45.

Köldgräns –15 grader.

Alla deltagare får pris i klubbtävlingarna alla gånger.

IK Kamp uppbär en deltagaravgift på 15 €/familj.

Ifall det inte blir klubbtävling p.g.a. snöbrist ordnas det istället träning, skidkul på Högåsen samma dag och tid.

Deltagarna får 1 poäng för varje skidtävling och 1 poäng för varje skidkul man deltar i, i sitt skidpass.

Beroende på hur många poäng man fått, får man liten, mellanstor eller stor pokal vid skidavslutningen.

Ändringar kan förekomma i listan beroende på väder och förhållanden. Ändringar kommer på hemsidan.

Tävlingsklasser utgående från födelseår:

F/P  6   födda 2011 - >    0.4 - 0.7 km  F/P  8   födda 2009 - 10   1.5 km  F/P 10   födda 2007 - 08   1.5 km  F/P 12   födda 2005 - 06   3.0 km    F 14   födda 2003 - 04   3.0 km    P 14   födda 2003 - 04   4.5 km    F 16   födda 2001 - 02   4.5 km    P 16   födda 2001 - 02   6.0 km

Utöver ovannämnda tävlingsklasser finns det även en tidlös klass oavsett ålder.

Jourlistor

Jour v. 15

Rinkgruppen

Grupp 2 : Andreas, Jim, Dominic, Jonas, Kristian och Leif

(v 16 - Grupp 3 - Joakim, Jan, Patrik, Patrik, Jan och Mats)

Mera info